wiersze   zarejestruj swój dom wiersze
wiersze opowiadania

wiersze, opowiadania, wierszyki

LOGOWANIE:
nie pamiętam hasła
menu podręczne:
Pomóż nam w promocji:

Jeśli podoba Ci się ten serwis, lubisz czytać i pisać wiersze i opowiadania oraz jeśli prowadzisz stronę lub bloga - pomóż nam w promocji! Wystarczy, że zamieścisz poniższy link:

<a href="http://www.miastopisarzy.pl" target="_blank">wiersze </a>

Dziękujemy! Administracja miasta.

wyszukiwarka:
polecamy serwisy:
midasowy dobrobyt
W mitologii greckiej król Midas jest uosobieniem pobieżnego daru, jakim wydawało się być zamienianie przezeń ogółu przedmiotów w złoto. W oka mgnieniu pojął, że to niewyobrażalna kara, nie smykałka. Antyczna Hellada od stuleci jest już pogrzebana w piaskach przeszłości, a opowieść o chciwym panującym stanowi po dziś dzień przestrogę przed mirażem fałszywego luksusu.

Częstokroć zieleniejemy z zazdrości, śledząc w mediach znanych ludzi – sportowców, piosenkarzy, aktorów. Myślimy sobie ,, kurcze ale ma się super, kasy jak lodu, domy, samochody, prywatny samolot, jacht, wczasy na Hawajach’’. Niby racja, acz krótkowzroczna. Przeanalizujmy, ile te postaci tak naprawdę mogą wykorzystać z tej przychylności losu.

Dajmy na to aktorzy. Nie mogą spokojnie pójść na spacer, zrobić zakupów, i innych czynności, które nam zwykłym śmiertelnikom są najzupełniej trywialne. Gdy tylko opuszczą mury domostwa, rzuca się za nimi z furią horda wścibskich paparazzi, sępów polujących aby uwiecznić najdrobniejszy detal z sfery prywatnej gwiazdy. Spokoju i ciszy zaznają tylko w domu, zamknięci w ,,czterech ścianach’’, w areszcie domowym, w ,,złotej klatce’’. Rodzi to frustracje, sięga się po narkotyki, alkohol. Z kolei sportowcy po przejściu na emeryturę borykają się z piętnem kontuzji, zrujnowanym zdrowiem, brakiem adrenaliny towarzyszącemu zawodom, gromkich wiwatów i aplauzu kibiców, schlebiającego uwielbienia.

Podziwiamy genialnych filozofów, inżynierów, mężów stanu. ,, Taka wiedza to skarb, ileż to ja bym dał, żeby ją mieć’’. A wystarczy pobieżnie prześledzić życiorysy tychże idoli. Wielokroć byli to ludzie strasznie nieszczęśliwi, samotni, niezrozumiani, klepiący biedę, popadający w odmęty obłąkania, co główny bohater ,, Pięknego umysłu’’, mający oparcie wyłącznie w żonie, lub ten z ,, Dowodu’’ w córce. Sięgnijmy do dzieła Oliviera Stone’a ,, Aleksander’’. Przykuła moją uwagę scena, ukazująca kłótnię fenomenalnego króla Macedończyków, z nie mniej niesamowitym myślicielem – Arystotelesem. Jeden z najwybitniejszych umysłów w historii ludzkości nie rozumiał Aleksandra, jego fascynującej dalekowzrocznej wizji, wyprzedzającą epokę o całe wieki. Do dnia dzisiejszego jest ubóstwiany w Indiach. Tragedię ogromnej mądrości nakreśla fragment z ostatniej części przygód Indiany Jonesa. W prekolumbijskiej świątyni sowiecka agentka grana przez Cate Blanchett, prosi kosmitów – w terminologii majańskiej ,, istoty z gwiazd’’ – o przekazanie nauki. Chwilowo uradowana poznaniem, momentalnie błaga o zaprzestanie tego, a w ułamku sekundy spala się od niego na popiół. To sugestywny i barwny szkic dobitnie uświadamiający, że od przybytku głowa boli.

Także nim zaczniemy podważać to, co posiadamy, zastanówmy się nad tym milion razy. Bo okaże się, że w prostocie i jasności codziennego życia drzemie harmonia i szczęście, nie midasowym talencie. Nie to złoto, co się świeci.

komentarze [ 0] Chcesz skomentować utwór? Zaloguj lub zarejestruj się


Copyright by miastopisarzy.pl