wiersze   zarejestruj swój dom wiersze
wiersze opowiadania

wiersze, opowiadania, wierszyki

LOGOWANIE:
nie pamiętam hasła
menu podręczne:
Pomóż nam w promocji:

Jeśli podoba Ci się ten serwis, lubisz czytać i pisać wiersze i opowiadania oraz jeśli prowadzisz stronę lub bloga - pomóż nam w promocji! Wystarczy, że zamieścisz poniższy link:

<a href="http://www.miastopisarzy.pl" target="_blank">wiersze </a>

Dziękujemy! Administracja miasta.

wyszukiwarka:
polecamy serwisy:
Kobiety i polityka
We współczesności krąży opinia, że są postępowe jeśli chodzi o możliwość uczestnictwa kobiet w życiu politycznym, że dopiero teraz przedstawicielki płci pięknej mogą sprawować władzę. Jest to nieprawdziwa teza, gdyż już wcześniej piastowały one wysokie stanowiska.

Zacznijmy od starożytności i Egiptu. Od razu nasuwa nam się na myśl postać Kleopatry, ale były też inne niewiasty u sterów państwa np. Hatszepsut, Nefrefete czy Nefertari. Pozostając jeszcze w dobie antyku, to sąsiadująca z Egiptem Nubia (obecny Sudan) była rządzona przez tzw. ‘’ czarną dynastię’’ która składała się tylko z kobiet. Także w Chinach w tamtej epoce rządziła cesarzowa Wu Zetian.

W późniejszych dziejach także Europą władały niewiasty – królowe w Wielkiej Brytanii, caryce w Rosji, a bohaterką narodową Francuzów stała się Joanna D’ arc. Również i w Polsce kobiety piastowały wysokie funkcje, że wystarczy wspomnieć o królowej Jadwidze, Bonie, a nawet żonie Sobieskiego – Marysieńce, która tak naprawdę rządziła Polską, ponieważ Sobieski był dobrym dowódcą, lecz już gorzej radził sobie w zarządzaniu państwem.

Co się zaś tyczy Stanów Zjednoczonych to może kobiety tam nie rządziły bezpośrednio, niemniej żony prezydentów nie raz wspierały ich podczas pełnienia przez nich obowiązków głowy państwa. Za przykład niech posłuży choćby żona F.D Roosvelta – Eleanor, kiedy to jej mąż zachorował, ona jako pierwsza z pierwszych dam jeździła po świecie na spotkania dyplomatyczne, była ‘’oczami i uszami’’ Roosvelta. Idąc już do czasów nam bliższych, to z tego co pamiętam prezydenta Kennedy’ego wspierała żona Jackie (kobieta bogata i dobrze wykształcona), a Billa Clintona Hillary.

Mógłbym jeszcze dość długo wymieniać znane kobiety u sterów władzy, ale wystarczy tylko stwierdzić, iż rola niewiast w życiu społecznym i politycznym podyktowana jest przez mentalność, kulturę, dany okres w historii i związane z nim światopogląd, czy też religie. Jak widać na przestrzeni dziejów potrafiły odegrać one role często znaczne, kluczowe dla społeczności, zapisując się tym samym na kartach historii. Wobec powyższego takie chwalenie nowożytności w kwestii rządzących kobiet jest troszkę na wyrost.


komentarze [ 1] Chcesz skomentować utwór? Zaloguj lub zarejestruj się


Copyright by miastopisarzy.pl