wiersze   zarejestruj swój dom wiersze
wiersze opowiadania

wiersze, opowiadania, wierszyki

LOGOWANIE:
nie pamiętam hasła
menu podręczne:
Pomóż nam w promocji:

Jeśli podoba Ci się ten serwis, lubisz czytać i pisać wiersze i opowiadania oraz jeśli prowadzisz stronę lub bloga - pomóż nam w promocji! Wystarczy, że zamieścisz poniższy link:

<a href="http://www.miastopisarzy.pl" target="_blank">wiersze </a>

Dziękujemy! Administracja miasta.

wyszukiwarka:
polecamy serwisy:
Każdy wybór będzie zły
Od zarania dziejów ludzkość próbowała wdrożyć wszelkiego rodzaju systemy społeczne, polityczne, gospodarcze mające zagwarantować doczesną szczęśliwość i dobrobyt. Niestety, odbywało się to z mizernym skutkiem.

Najdłużej bodaj wykorzystywanym systemem politycznym była monarchia. W niej pisarze polityczni upatrywali rzekomo najlepszego ustroju, lecz nadszedł jej kres wraz z I wojną światową kiedy to wszystkie dynastie w Europie były z sobą powiązane, i dochodziło np. do takiego kuriozum, że walczące z sobą Niemcy i Wielka Brytania miały ze sobą spokrewnionych władców. Cała ta sytuacja przypominała jedno wielkie towarzystwo wzajemnej adoracji.

Kres Wielkiej Wojny przyniósł upadek monarchii, a panaceum na niezadowolenie społeczeństw rozczarowanych słabością i nieudolnością monarchii a potem demokracji, miały stać się totalitaryzmy – komunizm i faszyzm. Jak to się zakończyło wszyscy doskonale wiemy – może krwi podczas II wojny światowej, a następnie groza ‘’Zimnej Wojny’’.

Upadek ZSRR przyniósł nadzieję na lepszy świat – miała zapanować demokracja, co zdaniem Fukuyamy zaowocuje ‘’końcem historii’’. Czas pokazał, jakże utopijna była to wizja, ponieważ miejsce Związku Radzieckiego zastąpili terroryści, masowy napływ imigrantów do Europy. Europejski socjalizm w zasadzie też się skompromitował, gdyż wprowadził Stary Kontynent w upadek chrześcijańskich korzeni, promowanie lenistwa i ogólną stagnację.

Żeby nie było, że bronię ślepo kapitalizmu, oj nie nie. On wcale nie jest lepszy, z racji tego, iż już w XIX wieku pokazał swoje mroczne oblicze, kiedy to właściciele fabryk mieli wszystko, zaś robotnikom odmawiano wszelkich praw. Dopiero ruchy socjalistyczne zmieniły ten stan rzeczy, a to, że same potem popadły w degrengoladę to już inna sprawa.

Co się jeszcze tyczy kapitalizmu, to jego obecne najgorsze oblicze, to era koncernów i korporacjonizm. To jest właśnie największe zło współczesnego świata – wystarczy choćby spojrzeć, jak ci giganci traktują swoich pracowników w krajach rozwijających się, albo też kwestię środowiska naturalnego, jakości produktów itd. Tak po prawdzie kapitalizm to prawo dżungli, gdzie silniejszy zjada słabszego.

Dwie ciekawe kwestie wygłosił Winston Churchill, a mianowicie: ‘’kapitalizm to niesprawiedliwy podział bogactwa, a socjalizm to sprawiedliwy podział biedy’’, oraz ‘’demokracja to najgorszy z ustrojów, ale nikt nie wymyślił niczego lepszego’’. Pierwsza myśl raczej nie wymaga komentarza, druga natomiast celnie podsumowuje demokrację – ponoć w niej dwóch idiotów przegłosuje mędrca. Swoją drogą demokracja już w starożytnej Grecji była daleka od ideału, ponieważ popierała niewolnictwo ( z Arystotelesem na czele) oraz ograniczała prawa kobiet, jeśli mnie pamięć nie myli.

Pisarze polityczni za najgorszy ustrój uważali tyranię, gdyż ich zdaniem ‘’władza absolutna degeneruje absolutnie’’, co potwierdziła po stokroć historia.

Niestety, żaden z systemów nie sprawdził się, każdy zawiódł. Co prawda Platon proponował politeę, czyli ‘’ rządy mędrców’’, ale to zdecydowanie utopia, nie zdolna zaistnieć w realnym świecie. Cóż, pozostaje nam dalej eksperymentować, bez szans na skuteczny finisz.


komentarze [ 0] Chcesz skomentowa? utw?r? Zaloguj lub zarejestruj si?


Copyright by miastopisarzy.pl