wiersze   zarejestruj swój dom wiersze
wiersze opowiadania

wiersze, opowiadania, wierszyki

LOGOWANIE:
nie pamiętam hasła
menu podręczne:
Pomóż nam w promocji:

Jeśli podoba Ci się ten serwis, lubisz czytać i pisać wiersze i opowiadania oraz jeśli prowadzisz stronę lub bloga - pomóż nam w promocji! Wystarczy, że zamieścisz poniższy link:

<a href="http://www.miastopisarzy.pl" target="_blank">wiersze </a>

Dziękujemy! Administracja miasta.

wyszukiwarka:
polecamy serwisy:
Opowiadanie o piratach
Paweł Adam Wojciech Sekuła
Przygody Pawła Korsarza

Rozdział 1
problemy i marzenia

Był sobie kiedyś pewien chłopiec który chciał zostaci żeglarzem tylko miał pewien drobniutki problem nie miał statku. Pewnego dnia postanowił zaprojektowaci łudź taką jaką Robinson Cruzoe uciekł z niewoliu piratów czyli czółno z masztem żaglem i sterem oraz z małą nadbódówką. Wienc zawołał swoich trzech kolegów i zaprojektowali łudź. Paweł miał dobrą prace w której zarabiał 2000 złotych monet miesiencznie a była to praca na statku korsarskim z Gdańska jako oficer kwattermistrz i zaoszczendził już 24000 złotych monet przez cztery lata gdyż połowe tylko oszczendzał winc skoro miał projekt zaczoł szukaci zakładu szkutniczego i znalazł niedaleko swojego domu w porcie Handlowo korsarskim w gdańsku.

Rozdział 2
Budowa Statku wodowanie pierwszy rejs

Budowa statku trwała cały rok aż w końcu Sloop był już gotowy. Nazwał swój statek ,,Kraken" miał długości 11 metrów, szerokości 4 metry, z maszt 10-cio metrowy, a nadbudówka szerokości 3 metry długości e metry a wysokości 2,5 metra było w niej łóżko polowe w umieszczonych w podłodze szczypcach do tego celu zamontowanych, krzesło Stół przymocowana do ściany półka na książki kufer na mapy a na ścianie swój sztucer myśliwski czarnoprochowy dwa pistolecy skałkowe i kordelas a na statku zamontowane było 14 kolumbryn 6-cio funtowych dwa falkonety na dziobie. Odrazu po obejżeniu statku wynajoł 30-stu kanonierów i 75-ciu marynaży i pienciu oficerów i razem z załogą założy żagle i olinowanie i wypłyneli w próbny rejs.

Rozdział 3
uzupełnianie zapasów

po powrocie z próbnego rejsu zapłacił za statek i popłynoł do doku handlowego i zakupił:
1. 1400 bomb
2. 140 worków kartaczy
3. 1400 kul łańcóchowych
4. 1400 kul żelaznych
5. 140 beczek prochu
6. 111 beczek wody
7. 222 beczek rómu
8. 333 beczek z solonym miensem
9. 110 kordelasów
10. 111 muszkietów
11. i 220 pistoletów skałkowych

Rozdział 4
Korsarska wyprawa na wroga

Po wyposarzeniu statku odebrał list kaperski od Admiralicji i wypłynoł na może w korsarską wypraweprzeciwko Rosji z którą polska toczyła wojne.
Trzy dni później zobaczyli szkuner i zaatakowali bitwa trwała bardzo krótko ledwie trzy salwy z kartaczy z każdej burty i kanonierzy znikneli wraz z połową załogi z statku a reszte załogi żeglaże zestrzelili za pomocą muszkietów. Po zakończonej bitwie kapitan wraz z połową załogi i dwoma oficerami wszedł na pokład szkunera i sprawdził ładunek w którego skład wchodziło:
1. 1. 2000 bel wełny
2. 2.4000 skrzynek diamentów
3. 800 beczek miodu
4. 1200 beczek piwa
5. 100 skrzynek jabłek
6. 100 beczek wody
to cały ładunek szkunera. Wrócili do portu oddali połowe łupów w doku admilalicji zatyrudnili 18-ctu kanonierów i stu marynaży oraz zakupił dwa falkonety i założył je na dziobie i wynajoł jeszcze dodatkowo dwustu marynaży i stu kanonierów uzupełnili zapasy amunicji i znowu wypłyneli zdobyli bryg i znów popłyneli do portu i i znów odali połowe łupów admiralicji i wynajeli kolejnych żeglaży i ponownie wypłyneli i zobaczyli galeon i zaatakowali go.

Rozdział 5
Zobycie galeony koniec wojny

W bitwie z galeonem kapitan paweł stracił tylko 5-ciu ludzi a rosjanie nie tylko czterystu ludzi ale i galeon uzbrojony w 96 kolumbryn 24-ro funtowych i 4 falkonety i zaraz przeniósł z wszystkich statków łupy i armaty i zapasy na galeon i kazał tamte statki spalici i dziki temu miał galeon o uzbrojeniu:
108 kolumbryn 24 funtowych
12 kolumbryn 5-cio funtowych
8 kolumbryn 16-sto funtowych
i 4 falkonety na dziobie
jak powrócili do portu a ta podróż trwała miesiąc to oddali połowe łupów z galeonu i dowiedzieli sie że tego dnia podpisano traktat pokojowy midzy Polską i Rosją i tak zakończyła sie przygoda korsarza Pawał.


Koniec

komentarze [ 1] Chcesz skomentować utwór? Zaloguj lub zarejestruj się


Copyright by miastopisarzy.pl