wiersze   zarejestruj swój dom wiersze
wiersze opowiadania

wiersze, opowiadania, wierszyki

LOGOWANIE:
nie pamiętam hasła
menu podręczne:
Pomóż nam w promocji:

Jeśli podoba Ci się ten serwis, lubisz czytać i pisać wiersze i opowiadania oraz jeśli prowadzisz stronę lub bloga - pomóż nam w promocji! Wystarczy, że zamieścisz poniższy link:

<a href="http://www.miastopisarzy.pl" target="_blank">wiersze </a>

Dziękujemy! Administracja miasta.

wyszukiwarka:
polecamy serwisy:
opowiadanie średniowieczna 1

Przygody łucznika Pawła

Rozdział 1
Osiemnaste urodziny

Rok 1409 w mieście cieszyn mieszkał sobie młody chłopak o imieniu Paweł Adam Wojciech z Cieszyna. Paweł był akurat synem dobrego i uczciwego karczmaża o imieniu Grzegoż Jan i jego żony Małgorzaty Zofi. Właśnie przechodzili obok Hiszpańskiego sprzedawcy łóków i innej broni różnego rodzaju które przywiózł z całej Europy Azji i Afryki. Akórat był dzień dwudziesty września czyli dzień osiemnastych urodzin wic Paweł poprosił tate o najlepszy łuk i miecz półtorarczny i dwa kołczany z strzałami ząbkowymi jeden po trzydziści trzy dembowe strzały i sześdziesiąt sześci dembowych strzał drugi. Ojciec zgodził sie i kupił mu długi łuk walijski zrobiony z drewna cisowego o długości dwuch metrów przy założonej cienciwie a przy zdjentej cienciwie miał dwa metry i osiem centymetry oraz miecz półtorarczny o wymiarach:
Długość całkowita-123cm
Długość głowni- 92cm
Szerokość głowni - 4,5 cm.
Waga - ok. 2 kg
Dwa kołczany z strzałami dembowymi jeden po trzydzieści trzy a drugi po sześcidziesiąt sześci strzał a dodatkowo mate łuczniczą do której mógł strzelaci zrobioną z słomy. Paweł oczywiście strzelał jóż z łuku swojego ojca który kiedyś kupił sobie łuk mągolski od jakiegoś kupca. Urodziny Pawła były chuczne. Jego ojciec urządził uczte na którą zaproszono każdego mieszkańca Cieszyna czy bogaty czy biedny czy żebrak czy szlachcic czy mieszczanin czy chłop każdy si najadł do syta. Akórat gdy był dzień urodzin Pawła Książe cieszyński ogłosił turniej łuczniczy (i to akurat w urodziny Pawła). Paweł wzioł w nim udział wraz z rodzicami i zakończył turniej na drugim miejscu na pierwszym jego ojciec a na trzecim matka.Rozdział 2
Polowanie z szlachcicem pzypadkowe zastrzelenie jelenia banicja.

Pewnego dnia do akademi wojskowej w której sie uczył nasz bohater (gdyż uczenszczał do akademni wojskowej królewskiej) przybył szlachcic Jakub herbu Świnia i poprosił o jedenastu najlepszych łuczników. W tej grupie znalazł sie Paweł i jego dziesiciu najlepszych kamratów. Nazajutrz wyruszyli do lasu na polowanie, Paweł ustrzelił jednego samca żóbra i niestety jednego Jelenia rogacza i o dziwo jego jego koledzy też a szlachcic skazał ich orazu na banicje (czy to nie dziwne) wienc uciekli do lasu i od tego czasu polowali na jelenie i zbudowali gród a Pawła obrali za wodza.

Rozdział 3
spotkanie z ojcem przyjencie go do bandy

Pewnego dnia banda idąc na polowanie spotkała stu dwudziestu dwóch ludzi byli to ich przyjaciele i ojcowie i zaproponowali im wstąpienie do bandy i zamieszkanie w grodzie. Okazało sie że zabili tego szlachcica oraz jego gwardie gdyż sie dowiedzieli że specialnie kazał swoim łucznikom zastrzelici jelenie i podrzucici tak by ich strzały trafiły w trupy a w razie czego wbili je w ciała i szybko uciekali (a poza tym dowiedzieli sie że ten szlachcic chciał zdradzici Polske). Zebrali po lesie innych banitów tak samo przez tego szlachcica wrobionych i oszukanych a nawet wygnanych i stworzyli wielką armie konnych lekich piechoty lekkiej i łuczników i odeszli z ksienstwa śląskiego (które było pod Czeską Okupacją) do Królestwa Polskiego gdzie dołonczyli do Polskiej Armii Króla Władysława Jagieły żeby walczyci przeciwko Krzyżaką i innym wrogą Królestwa na co król si zgodził a po bitwie pod grunwaldem łucznik Paweł jego ojciec zostali rycerzami dostali herb tempa podkowa i dostalipo jednej wsi obok których postawili małe zamki a ich armia została podzielona na dwie armie i stała sie garnizonami.Koniec
komentarze [ 1] Chcesz skomentować utwór? Zaloguj lub zarejestruj się


Copyright by miastopisarzy.pl