wiersze   zarejestruj swój dom wiersze
wiersze opowiadania

wiersze, opowiadania, wierszyki

LOGOWANIE:
nie pamiętam hasła
menu podręczne:
Pomóż nam w promocji:

Jeśli podoba Ci się ten serwis, lubisz czytać i pisać wiersze i opowiadania oraz jeśli prowadzisz stronę lub bloga - pomóż nam w promocji! Wystarczy, że zamieścisz poniższy link:

<a href="http://www.miastopisarzy.pl" target="_blank">wiersze </a>

Dziękujemy! Administracja miasta.

wyszukiwarka:
polecamy serwisy:
Adam i niewidoma
W kawiarni zorganizowano spotkanie, na którym ponownie pojawił się Adwokat, Slawista i Adam. Rozmawiano o ludziach niewidomych, o ich trudnościach w wykonywaniu codziennych czynności. Przytoczono szereg opinii. Powstała polemika. Wszystko wskazywało na to, że do konkluzji jeszcze daleko. Adam próbując uspokoić zgromadzonych przytoczył przykład pewnej dziewczyny.
Słuchajcie panowie, w przeszłości poznałem niewidomą dziewczynę posiadającą ogromny potencjał. Drzemała w niej erudycja. Zastanawiacie się zapewne, w jaki sposób niewidoma dziewczyna przyswoiła tak wszechstronne i rozległe wiadomości. Otóż, zgodzicie się ze mną, że ludzie niewidomi patrzą cudzymi oczami na świat. Dziewczyna, którą poznałem obserwowała, lustrowała, podpatrywała świat przytomnymi i bystrymi oczami swej matki, a także oczami dziadka, wytrawnego człowieka-który nie z jednego pieca chleb jadał. Matka czytała jej mnóstwo książek, zagłębiała się w rozmaite aspekty sztuki, inicjowała dlań kursy z zakresu muzyki. Dziewczyna z biegiem lat zaczęła coraz to sprawniej operować klawiszami fortepianu. Dziadek zaś raczył ją opowieściami z czasów okupacji, dzielił się z nią własnym doświadczeniem, przekazywał jędrną mową wyraziste słowa, soczyste zwroty, budował w niej lapidarnego ducha. Matka i dziadek otworzyli jej umysł na otaczające bogactwo doznań.
Podczas rozmowy zapytałem niewidomą dziewczynę czy jest w stanie wyobrazić sobie mój wygląd. Dotknęła subtelnie, wątłą ręką, mojej twarzy i oznajmiła, że błądzi w mroku, w ciemnościach i próbuje wszystko nadrobić wyobraźnią. Uważając, że wyobraźnia człowieka ślepego funkcjonuje zupełnie inaczej, aniżeli na przykład moja, taktownie i dyskretnie zapytałem, czym się charakteryzuje i w jaki sposób działa jej imaginacja. Odpowiedziała życzliwie, że jej wyobraźnią jest dotyk, słuch i pozostałe zmysły.
-Przepraszam- przerwał Adwokat- czytałem w pewnym miesięczniku, że społeczeństwo podzieliło się na dwie grupy, mianowicie są ludzie, według których niewidomi nic nie potrafią i nie należy od nich niczego wymagać, ale również istnieje liczna grupa, która mocno wierzy w ich możliwości. Czym to jest uzasadnione?
-Szczerze mówiąc nie wiem- odpowiedział niepewnie Adam- wynika to może z odwiecznych praw, jakimi rządzi się natura człowieka. Wprowadził pan dygresję do mojej wypowiedzi, czy mogę ją kontynuować?
-Ależ oczywiście, proszę mi wybaczyć- odparł pokornie Adwokat.
-A zatem mówiłem, iż podstawą jej wyobraźni są zmysły. Powiedziała mi również, że w momencie kiedy słucha muzyki wypływa z ciemności na baśniową powierzchnię. Zgodzicie się panowie ze mną, że ta dziewczyna jest ewenementem, mogę bez skrupułów przyznać, na skalę światową!
-Zgadzam się z panem- oznajmił Slawista. Ale istnieje przecież alfabet Braille’a. Czy ta dziewczyna zna ten alfabet? Jest powszechnie stosowany w każdej notacji, wobec tego, moim zdaniem, powinna ona sprawnie operować tym genialnym wynalazkiem stworzonym wyłącznie dla potrzeb ludzi niewidomych.
- Otóż proszę pana, pismo te, choć stale udoskonalane, nie jest dogodne, gdyż książki zajmują dużo miejsca i notabene ich wydawanie jest niezmiernie kosztowne. W ubogich krajach stosowane jest nader rzadko. Siłą rzeczy w naszym kraju również.
-Takie udogodnienia otwierają nowe drogi rozwoju, a także wzniecają zapał, ochotę, dodają niewidomym odwagi, śmiałości i otuchy- rzekł Adwokat.
-Pewna niewidoma kobieta powiedziała na łamach prasy, że w śnie słyszała warkot silnika...
Rozmowę przerwał nadawany z radia komunikat o kolejnym zamachu terrorystycznym.

komentarze [ 2] Chcesz skomentowa? utw?r? Zaloguj lub zarejestruj si?


Copyright by miastopisarzy.pl