wiersze   zarejestruj swój dom wiersze
wiersze opowiadania

wiersze, opowiadania, wierszyki

LOGOWANIE:
nie pamiętam hasła
menu podręczne:
Pomóż nam w promocji:

Jeśli podoba Ci się ten serwis, lubisz czytać i pisać wiersze i opowiadania oraz jeśli prowadzisz stronę lub bloga - pomóż nam w promocji! Wystarczy, że zamieścisz poniższy link:

<a href="http://www.miastopisarzy.pl" target="_blank">wiersze </a>

Dziękujemy! Administracja miasta.

wyszukiwarka:
polecamy serwisy:
Ziema ma skórę.
„Ziemia ma skórę, a ta skóra ma choroby. Jedną z nich jest człowiek”.


Matka Natura.
Czy ktoś z nas zastanawiał się kiedyś nad tym stwierdzeniem?

Matka: ta, która zrodziła, ta, która wychowała.
To na jej łonie, od pokoleń wylewane są łzy cierpiących dzieci, które skrzywdziła niesprawiedliwość i obłuda tego świata. Jednak to my sami stworzyliśmy ten świat! Bóg stworzył go dla nas na wzór ideału, by służył nam za dom, gdzie jest zawsze beztrosko i bezpiecznie. Tymczasem, by nie uczynić z nas niewolników, dał nam także wolną wolę, która miała być od niego prezentem. Przecież nikt nie chce żyć jak marionetka, robiąc tylko to, co każe siła sterująca. Bóg się przeliczył, nie zawsze dobre intencje rodzą dobre konsekwencje.

Z roku na rok dowiadujemy się o coraz nowszych badaniach naukowców, które dobitnie uświadamiają nam o niszczycielskiej sile człowieka. Wydawać by się mogło, że jesteśmy tacy bezsilni w tym ogromnym wszechświecie, którego tak naprawdę nie znamy. A jednak ziemia umiera i doskonale wiemy z jakiej przyczyny.

Często zapominamy, że gdyby nie otaczająca nas przyroda, rozwój techniki nigdy nie zaszedłby tak daleko.

Woda, ogień, wiatr, słońce…

To wszystko takie oczywiste. A gdyby zabrakło choć jednego?

Życie by umarło. Ale kto o tym myśli?

W dzisiejszych czasach wszystko mamy „podane na tacy”. Doskonale rozwinięta motoryzacja, komunikacja, technika, nauka i wszystkie inne dziedziny, których lista powiększa się wraz z upływem nowych dni. Prócz wielu korzyści, jakie niesie ze sobą postęp, istnieje niestety ciemna strona tych wszystkich „wyznaczników ludzkiej wygody” – są nimi zanieczyszczenia powietrza, wód i gleby, które nie sieją nic więcej prócz zagłady wśród organizmów żywych żyjących w tych środowiskach. Idzie za tym cały szereg następstw, niekorzystnie wpływających na byt Matki Natury. Coraz częściej słyszymy o globalnym ociepleniu klimatu, który wciąż się pogłębia.

Czy musi dojść do tragedii, by ludzie wreszcie przejrzeli na oczy?

Dlaczego, zamiast szukać nowych inspiracji i pomysłów na lepsze życie w tym całym śmiercionośnym bagnie, ludzie nie potrafią dostrzec najprostszego piękna w fenomenie, jakim jest natura?

Ile istnień ludzkich zabrało już to egoistyczne podejście człowieka do życia!

Dziś wybieramy: albo żyjemy z prądem cywilizacji, albo nie wybieramy wcale – wyręcza nas otoczenie, narzucając „zasady gry”. I gdzie ta wolna wola w tym przypadku, która potrafi osiągnąć tak ogromną siłę zniszczenia?

Nauczmy się żyć zgodnie z rytmem naszych dusz, a nie dusz nas otaczających. Wtedy pojmiemy co jest w życiu ważne i nie będziemy doszukiwać się piękna w rzeczach nieosiągalnych, natomiast w tym co nam bliskie.

Nie pozwólmy umrzeć Matce Naturze! – sile, która nas napędza do życia.

komentarze [ 0] Chcesz skomentowa? utw?r? Zaloguj lub zarejestruj si?


Copyright by miastopisarzy.pl